„Świteź” – zwiastun


Właśnie pojawił się zwiastun „Świtezi”, filmu na który przyszło nam czekać ponad 5 lat. Muszę przyznać, że efekt końcowy zapowiada się co najmniej interesująco – zarówno ze względu na muzykę jak i przepiękną stronę wizualną.

„Świteź” jest filmem dyplomowym reżysera Kamila Polaka – studenta animacji Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W produkcji uczestniczyły studia Se-Ma-For oraz Human Ark.

Scenariusz powstał na motywach ballady „Świteź” Adama Mickiewicza. Film przedstawia ostatnie chwile z życia mieszkańców pradawnego grodu Świtezi, w którego miejscu do dziś leży tajemnicze i upiorne jezioro. Głęboka wiara i modlitwa ocala niewinnych ludzi od śmierci zamieniając ich w kwiaty, które do dziś unoszą się na powierzchni Świtezi. Historia i tajemnica upiornego jeziora objawia się młodemu podróżnikowi, który przypadkiem trafia nocą do lasu otaczającego zatopione miasto.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=t-PTtGpBzMk

„Świteź” to jedyna polska produkcja na tegorocznym konkursie „Berlinale Shorts”, odbywającym się w ramach 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Wywiad z twórcami filmu

httpvh://www.youtube.com/watch?v=mQiZMwsBSrQ

Informacje na temat inspiracji i sposobu realizacji filmu: www.human-ark.com/#/pl/film/5/switez

Strona oficjalna: www.switez.com

[za Stopklatką]

Dodaj komentarz