Niedobry Mnich Vincent Cassell

Filmowe historie z dreszczykiem, osadzone w klasztorze, można policzyć na palcach jednej ręki. Najbardziej znaną jest bez wątpienia „Imię Róży”, oparte o kultową powieść Umberto Eco. „Mnich” w reżyserii Dominika Molla to także adaptacja książki (autorstwa Matthew Gregory Lewisa). Książki nie byle jakiej – bo będącej jedną z czołowych powieści gotyckich.

W powieści przedstawione jest życie i gwałtowny upadek początkowo pobożnego i szanowanego mnicha Ambrosio w Hiszpanii. Spowodowany jest on cielesnym pożądaniem do jego uczennicy, kobiety podającej się i przebranej za mnicha (Matilda), która zwodzi go i skłania do wykroczenia. On sam jest następnie opanowany żądzą do niewinnej Antonii. Używając czarów i magii Matilda pomaga mu ją uwieść. (wikipedia)

W tytułowego Mnicha wciela się Vincent Cassell. Czego jak czego, ale charyzmy temu Panu odmówić nie można. Jeśli więc nawet nie wyjdzie z tego dzieło dorównujące swojemu literackiego pierwowzorowi, to kreacja Cassella na pewno zapadnie w pamięć.

[via Twitch]

Dodaj komentarz