Marsjanin – zwiastuny

Robinson Cruzoe na Marsie.

Ridley Scott nie należy do moich ulubionych reżyserów. Po tym co zrobił z „Prometeuszem” jest na mojej osobistej czarnej liście a każdy jego kolejny projekt powoduje u mnie raczej niedbałe machnięcie ręką niż ekscytację. Trudno się więc dziwić, że kiedy jego nazwisko pojawiło się przy projekcie „Marsjanina”, raczej nie skakałam ze szczęścia. Choć książka Andy’ego Weira nie jest tak wspaniała by trafić do kanonów literackich, jest to jedna z najciekawszych powieści jakie ostatnio wpadły mi w ręce. Historia reklamowana jako thriller survivalowy, dla mnie jest raczej humorystyczną książką przygodową. Oczywiście są w niej momenty niesamowitego napięcia, ale Weir opisał dramat swojego bohatera ze sporą dawką lekkości i optymizmu. Tej ostatniej cechy nie brakuje z resztą Markowi Watney’owi – astronaucie, który został porzucony na Marsie, gdy reszta zespołu uznała go za martwego. Następna misja dotrze na Marsa za cztery lata, więc jego przetrwanie uzależnione jest nie tylko od jego wiedzy i pomysłowości, ale również od stanu zdrowia psychicznego.

„Marsjanin” to laurka dla NASA. Jej pracownicy przedstawieni są jako zdeterminowani profesjonaliści, którzy nie szczędzą ani swojego osobistego czasu, ani pieniędzy amerykańskich podatników by pomóc Watney’owi wrócić na Ziemię. Ta naiwność to z pewnością niewielki minus książki, ale na tyle mały, by cała historia nie ocierała się o tani sentymentalizm. Po obejrzeniu obu trailerów nieco obawiam się hollywoodzkiego patetyzmu ale muszę przyznać, że „Marsjanin” zapowiada się jak na razie na dobre, widowiskowe kino ze świetną obsadą.

I jeszcze ciekawostka. Autor scenariusza Drew Goddard (znany też jako reżyser „Cabin in the woods”)  był pierwszym reżyserem filmu. Zrezygnował z projektu by zająć się produkcją serialu „Daredevil” dla stacji Netflix. Czy Scott to lepszy wybór? Przekonamy się 2 października.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Ue4PCI0NamI

httpv://www.youtube.com/watch?v=ErkgC-8BfnE

httpv://www.youtube.com/watch?v=CumZP6_9sHU

httpv://www.youtube.com/watch?v=Wygmxzp6VzY

 

Dodaj komentarz