Ścinki #16

Czyli cotygodniowy zbiór rzeczy mniej ważnych, ale również wartych wspomnienia.

Nagrody BAFTA

Dokładnie tydzień temu przyznano nagrody BAFTA. Nas oczywiście najbardziej ucieszyło (o czym wspominała już Melagnea we wpisie poświęconym specjalnym plakatom do nominowanych filmów) wyróżnienie dla Duncana Jonesa, którego „Moon” wybrano najlepszym brytyjskim debiutem reżyserskim. Wzruszony Duncan wygłosił krótkie, proste lecz szczere podziękowanie, a w wywiadzie udzielonym za kulisami przyznał, że nie powinien nawet być na ceremonii w związku z przygotowaniami do „Source Code” (sci-fi z Jake’iem Gyllenhaalem). Zdjęcia rozpoczynają się jutro!

Skoro już o nagrodach BAFTA mowa, polecam serię półgodzinnych wywiadów „A Life in Pictures” z kilkoma twórcami, w których podsumowano ich kariery. Na stronie organizacji można obejrzeć rozmowy m.in. z Quentinem Tarantino czy Jamesem Cameronem.

Vincenzo Natali ekranizuje książki dla dzieci

Ciągle czekamy na szansę obejrzenia „Splice„, a już dochodzą nas wieści o kolejnych planach reżysera „Cube”. Jego następnym projektem będzie ekranizacja brytyjskiej, bestsellerowej serii „Tunele” Rodericka Gordona i Briana Williamsa. Scenarzystami filmu zostali Simon Sandquist i Joel Bergvall, twórcy nominowanego do Oscara filmu krótkometrażowego „Victor” z 1998 r. Bohaterem serii jest czternastoletni chłopiec Will Burrows, nielubiany w szkole ze względu na swój albinizm, który wraz z jedynym przyjacielem stara się rozwiązać zagadkę zaginięcia swego ojca, sfrustrowanego archeologa. Poszukiwania prowadzą ich do odkrycia ukrytej cywilizacji, pięknej, ale bezlitośnie rządzonej przez Styks.
W Polsce wydano trzy części serii, brytyjska premiera czwartej w maju.

Star Wars propagandowo

Cliff Chiang zaprojektował trzy plakaty w stylu propagadnowym do karcianki Star Wars Galaxy 5.

Trzeci Riddick w drodze

Jak podaje Variery zarówno twórca poprzednich części przygód Riddicka, David Twohy, jak i odtwórca głównej roli, Vin Diesel, powrócą z kolejną odsłoną serii. Ma być ona zatytułowana po prostu „Riddick”, klimatem bardziej przypominać „Pitch Black” i skupiać się bardziej na bohaterze niż pokazywać uniwersum, w którym przyszło mu żyć, jak to było w „Kronikach Riddicka”.

„Żywi lub martwi” Takashiego Miike na dvd w Polsce

Kultowy film Takashiego Miike doczekał się wreszcie dystrybucji w Polsce. Firma dystrybucyjna Blink ma w planach wydanie także pozostałych części trylogii oraz innych filmów reżysera. Zresztą ich kolekcja „Azjamania” już zainteresuje każdego miłośnika kina azjatyckiego.

Filmowe nominacje do nagród Nebula

Ogłoszono nominacje do drugich po Hugo najsłynniejszych nagród w dziedzinie literatury fantastycznej. Jedna z tych nagród, im. Raya Bradbury’ego, przyznawana jest w dziedzinie filmowej. W tym roku pretendują do niej Star Trek, „Avatar”, „Dystrykt 9„, „Moon„, „Koralina” i… „Up”.
Zainteresowani literaturą pełną listę nominacji mogą znaleźć na stronie nagród.

Dodaj komentarz