„Zero Dark Thirty” – nowy zwiastun

Za Oceanem najnowszy film Kathryn Bigelow  nie tylko został nagrodzony przez grono nowojorskich krytyków jak i członków National Board of Review, ale także zdominował większość rankingów na najlepsze filmy 2012 roku. Co prawda premiera europejska dopiero w przyszłym roku, jednak już teraz „Zero Dark Thirty” zdecydowanie wysunął się na prowadzenie jeśli chodzi o moje najbardziej oczekiwane filmy nadchodzących dwunastu miesięcy.

I nie chodzi tylko o talent Bigelow do dostarczania świetnie zrealizowanych i ekscytujących historii, czy faktu, iż fabuła oparata jest o relacje z „pierwszej ręki” (podczas zbierania materiałów, Bigelow dostała od prezydenta Obamy pełny dostęp do dokumentów wojskowych). Moja uwaga skupiła się najmocniej na dość eklektycznych nazwiskach biorących udział w tejże produkcji.

Oprócz najbardziej rozchwytywanej ostatnio aktorki – Jessiki Chastain, w filmie zobaczyć będzie można także Marka Stronga, Joela i Nasha Edgertonów, Edgara Ramireza, Kyle’a Chandlera, Jamesa Gandolfini i Stevena Dillane. Plus dwójkę aktorów, którzy po tym filmie powinni wreszcie zostać zauważeni i docenieni, czyli Jasona Clarke’a i Franka Grillo.

Mam nadzieję, iż „Zero Dark Thirty” okaże się przyszłorocznym „Argo”, czyli obrazem umiejętnie łączącym inteligentne i dobrze zagrane kino z pełną napięcia historią.

httpv://youtu.be/cAtWcvCxPhc

Co ciekawe, Harvey Weinstein wyprodukował film telewizyjny bazujący na tej samej historii, który miał swoją premierę na kanale National Geographic na początku listopada. Warto obejrzeć „SEAL Team Six: The Raid on Osama Bin Laden” choćby z jednego względu – by porównać w jaki sposób przedstawiono wydarzenia które doprowadziły do zabicia Osamy Ben Ladena.

Premiera polska: 8 lutego 2012

 

Dodaj komentarz