Next Floor

Post-521-TC.net-03Jak nisko można upaść by zaspokoić swoją żądzę? Okazuje się, że nawet kilka pięter.

next_floor

Denis Villeneuve znany jest przede wszystkim z nominowanego do Oskara filmu „Pogorzelisko” z 2010 roku. Dramat ten, dotyczący wojny na Bliskim Wschodzie, jest jednak bardzo daleki od „Next Floor”, który w 2008 roku przyniósł Kanadyjczykowi nagrodę na festiwalu w Cannes dla najlepszego filmu krótkometrażowego.

Na najwyższym piętrze wysokiego budynku grupa arystokratów bierze udział w uczcie obsługiwanej przez grupę kelnerów, orkiestrę i tajemniczego mistrza ceremonii, który daje sygnał do jedzenia, za każdym razem kiedy na stół wjeżdżają potrawy tak różnorodne, że można wśród nich znaleźć nie tylko pospolitą wieprzowinę czy ptactwo ale również takie rarytasy jak np. nosorożec. Goście napychają się jedzeniem jakby głodowali przez miesiąc. W pewnym momencie pokój zaczyna się nieco trząść i… Co dalej, zobaczcie sami, bo film Villeneuve’a to niezwykle spojrzenie na konsumpcję i to do czego jest w stanie doprowadzić. Wraz z nienasyceniem przychodzi upadek, nie tylko dosłowny, ale również upadek moralny.

Z pewnością można wyłapać tutaj nawiązania do Bunuela, Finchera, Jeuneta czy chociażby Marco Ferreriego, zarówno na płaszczyźnie fabularnej jak i wizualnej, ale nawet jeśli „Next Floor” jest mieszanką różnych inspiracji, jest to mieszanka szalenie ciekawa.

Next Floor from PHI Centre on Vimeo.

Dodaj komentarz