„A Hijacking” – nowy zwiastun

hijacking

„A Hijacking” to nie tylko pozycja obowiązkowa dla każdego fana kina ze Skandynawii, ale i obraz, który skrywa dwa niezwykłe talenty.

Pierwszy to reżyser i scenarzysta: Tobias Lindholm, którego umiłowanie do jak największego autentyzmu w sposobie kręcenia swoich historii i niemalże paradokumentalny sposób prowadzenia narracji zaowocowały jednym z bardziej wstrząsających dramatów więziennych jaki powstał ostatnimi czasy, a dzięki swoim świetnie nakreślonym i wnikliwym portretom psychologicznym, Lindholm  stworzył Madsowi Mikkelsenowi jedną z lepszych ról w jego karierze. Co więcej, jego talent nie ogranicza się tylko do kina. Wyprodukowany i napisany przez niego „Borgen” to nie tylko solidny, wciągający i nie pozbawiony napięcia serial polityczny, ale także aktorski popis drugiego wspomnianego we wstępie talentu.

Mowa tutaj o Pilou Asbæk (często podpisującym się także jako Johan Philip Asbæk) młodym aktorze, który zagrał w większości produkcji sygnowanych nazwiskiem Lindholma. Największy wachlarz jego aktorskich możliwości obejrzeć można w „Borgen” gdzie jego postać –  ambitnego spin doktora – jest najbardziej złożonym psychologicznie i przez to najbardziej interesującym charakterem.

a-hijacking-poster

„A Hijacking” to dobry powód, żeby przyjrzeć się bliżej tej duńskiej dwójce, gdyż Lindholm po raz kolejny stworzył dzieło o frapującej konstrukcji, które przykuwa uwagę swoją historią  i trzyma w napięciu (choć nie jest to napięcie rodem z dreszczowca, tutaj narasta raczej poprzez kotłujące się na ekranie ludzkie emocje), a Pilou Asbæk ponownie zachwycił swoją kreacją (mam wrażenie, iż po Matthiasie Schoenaertsie, to właśnie ten Duńczyk będzie kolejnym obiecującym Europejczykiem, o którego niedługo upomni się Hollywood).

„A Hijacking” opowiedziane jest z dwóch perspektyw. Pierwsza należy do kucharza na duńskim frachtowcu, będącego zakładnikiem somalijskich piratów. Natomiast druga, do pracownika firmy do której należy uprowadzony statek, wyznaczonego do negocjacji z porywaczami.

httpv://youtu.be/EQ5b5Jml7H0

Premiera brytyjska: 10 maja

[za The Playlist]

Dodaj komentarz