Polski zwiastun „Janosika”

janosik2

Dwa miesiące temu prezentowaliśmy pierwszą, króciutką zapowiedź filmu Agnieszki Holland i Kasi Adamik „Janosik. Prawdziwa historia”. W sieci pojawił się właśnie nowy, tym razem już dłuższy, polski zwiastun tej koprodukcji.
Muszę przyznać, że choć wygląda to na porządną robotę, to jakoś ta zapowiedź ostudziła mój entuzjazm, wzbudzony teaserem, a przede wszystkim wypowiedziami twórców, które mówią o zupełnie nowym, oryginalnym potraktowaniu tego bohatera. Jak powiedziała Holland:

Dotychczasowe wersje filmowe Janosika operowały konwencją bajki, legendy, stylizacji folklorystycznej lub komedii kostiumowej. W scenariuszu Evy Borušovičovej uwiodła nas inna zupełnie poetyka; po pierwsze jest on oparty na prawdziwych osiemnastowiecznych dokumentach a nie na romantycznej legendzie, po drugie operuje subiektywnym, oryginalnym liryzmem.

Nowy zwiastun pozostawia mniejsze pole dla wyobraźni i zaczęłam się obawiać, czy film będzie miał oryginalny klimat, jakiego się wcześniej spodziewałam. No i ten Żebrowski, niebezpiecznie kojarzący się z ostatnimi „dziełami” Jerzego Hoffmana. Trzymajmy kciuki, żeby się okazało, że mimo ciągnących się latami problemów z „Janosikiem”, Holland i Adamik dały radę.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=nUK8C94clZY

janosik poster

[via film.gildia.pl]

Dodaj komentarz