Powrót do źródeł – „R.U.R.” trafi na ekrany kin

RUR_rossums-universal-robots

Zadziwiające jest to, że „R.U.R.” nie doczekało się jeszcze kinowej adaptacji. Bez tej, klasycznej już, sztuki teatralnej Karela Čapka, dzisiejsze science-fiction wyglądałoby zupełnie inaczej…

To właśnie Čapek jako pierwszy użył terminu „robot” – słowa które zrobiło zawrotną karierę najpierw w fantastyce, aby potem spowszednieć, stając się elementem rzeczywistości. Jednak roboty Čapka nie były tworami mechanicznymi, raczej czymś w rodzaju sztucznego ekwiwalentu człowieka. Biologicznymi androidami, które obdarzone inteligencją, postanowiły zrzucić okowy niewolnictwa i zbuntować się przeciw swoim twórcom. „Rossum’s Universal Robots” to modelowa historia buntu sztucznych sług, i jej echa można znaleźć choćby w kultowym „Łowcy Androidów”.

Jak dotąd (poza wieloma adaptacjami teatralnymi) „R.U.R.” doczekało się dwóch filmów telewizyjnych, stworzonych przez BBC. Pierwszy to krótkometrażowa (35 minut) produkcja z 1938 roku. Był to jednocześnie pierwszy telewizyjny film science-fiction w historii. Drugi – trwający 90 minut –  pochodzi z 1948 roku (kadr powyżej).

Okazuje się, że rozpoczęły się prace nad kinową wersją „R.U.R.”. Reżyserować ma niejaki James Kerwin, osobnik bliżej mi nie znany, ale na szczęście nie debiutant. Na koncie ma już stylizowane na noir fantasy –  „Yesterday Was a Lie„.

Premiera zaplanowana jest na 2011 rok.

Jak dotąd brak jakichkolwiek innych informacji. Będziemy was jednak na bieżąco informować na Opium.

Profil filmu na IMDB.

Strona oficjalna: www.heliconarts.com/rur

[via io9]

Dodaj komentarz