The Maxx


the_maxx_m

Były takie czasy, kiedy MTV (zgodnie ze swoją nazwą) emitowało…klipy muzyczne. Wiem, to nie do uwierzenia. A poza klipami, pojawiały się na antenie tej stacji również nietuzinkowe seriale animowane.

Poza znanym wszem i wobec „Beavis and Butthead”, MTV zaprezentowało też takie perełki jak „Æon Flux” czy też właśnie „The Maxx”.

Wszystko zaczęło się od komiksu Sama Kietha, który nakładem wydawnictwa Image ukazywał się od 1993 do 1998 roku (łącznie 35 numerów). Kieth na zlecenie MTV zajął się przygotowaniem serialu na jego podstawie. Powstało 13 jedenastominutowych odcinków, które opowiadały wydarzenia rozgrywające się na kartach pierwszych 11 części komiksowej serii. Jak to zwykle bywa, kiedy za ekranizację zabiera się autor pierwowzoru, można oczekiwać dość wiernego przeniesienia zarówno historii, jak i strony wizualnej. Serial w dużej części opiera się na kadrach z komiksu, prezentując jednocześnie oryginalny styl animacji, łączący płaskie rysunki o różnym stopniu detalu z komputerową animacją 3D, a czasem nawet tradycyjnym video.

the_maxx2

Dobrze, ale co tak wyjątkowego jest w tej serii? Serii na pozór ukazującej perypetie kolejnego, nieco dziwnie narysowanego, superbohatera? Zdecydowanie wyróżnia się historia, plasująca „The Maxx” bliżej dramatu psychologicznego niż typowej opowieści superbohaterskiej.

Julie jest pracownikiem społecznym. Podczas próby pomocy bezdomnemu zostaje zgwałcona, pobita i pozostawiona ledwie żywa w jakimś zaułku. Psychiczna trauma powoduje, że Julie tworzy w swojej podświadomości The Outback – fantastyczny, fikcyjny świat.

Pewnego wieczoru, jadąc do pracy, Julie potrąca samochodem jakiegoś mężczyznę. Nadal cierpiąc z powodu sytuacji jaka wynikła przy ostatniej próbie pomocy, Julie okrywa bezdomnego śmieciami, aby ukryć dowody, ale niechcący otwiera też bramę do The Outback.

Bezdomny (Dave), przypadkowo łączy się z duchowym zwierzęciem Julie: zającem, kiedy to stara się dostać do naszego świata przez portal. Tak powstaje Maxx.

Maxx nie pamięta niczego sprzed wypadku. Jego umysł bezustannie przemieszcza się między realnym światem a The Outback. Celem istnienia Maxxa jest ochrona Leopardziej Królowej (jak nazywa Julie).

Największym zagrożeniem są wstrętne stworki Izzs, nasyłane bez ustanku przez okrutnego Mr Gone…

Serial został wyemitowany w całości w 1995 roku, w ramach bloku Oddities. Rok później został wydany na kasetach VHS, jednak do dnia dzisiejszego nie pojawiło się żadne oficjalne wydanie DVD. Można jednak obejrzeć ten serial (a dokładnie – jego 6 pierwszych odcinków) na stronie MTV. Klikajcie w obrazek poniżej.

the_maxx

Nieoficjalna strona „The Maxx” – zawiera streszczenia poszczególnych części komiksu oraz obszerne FAQ.

Odcinki 1&2

Odcinki 3&4

Odcinki 5&6

Odcinki 7&8

[via SlashFilm]


Dodaj komentarz