„Pina”, czyli Wim Wenders o tańcu w 3D

Pina Bausch to legendarna tancerka i choreografka, która w znaczący sposób wpłynęła na rozwój teatru tańca jako gatunku. Jeden z jej wielbicieli, Wim Wenders, postanowił nakręcić o niej film dokumentalny. W 3D, co w pierwszym momencie zaskakuje (Wenders w 3D?!), ale po namyśle wydaje się ciekawym rozwiązaniem, by przekazać wizualne doświadczenie Tanztheater.

Pina Bausch znana jest nie tylko wielbicielom tańca współczesnego, ale także kinomanom. Jej łączące uczucia radości i smutku choreografie oraz damsko-męska tematyka stały się inspiracją dla Pedro Almodóvara i jego „Porozmawiaj z nią”. Bausch zresztą również się w tym filmie pojawiła oraz przygotowała choreografię do kilku scen. Dużą rolę zagrała natomiast u Federico Felliniego w „A statek płynie”.

Niestety Pina Bausch zmarła niespodziewanie w 2009 r., gdy prace nad filmem ledwo się rozpoczęły. Zarówno reżyser, jak i ekipa teatru tańca w Wuppertal, gdzie Bausch była dyrektorem artystycznym, postanowili mimo wszystko zrealizować ten projekt.

W filmie zobaczymy m.in. fragmenty jej bardziej znanych prac (m.in. właśnie “Café Muller” z „Porozmawiaj z nią”), sceny pokazujące jej współpracę z tancerzami oraz specjalnie zainscenizowane choreografie.

Międzynarodowa premiera „Piny” (podtytuł mówi: „tańczmy, tańczmy, inaczej jesteśmy zgubieni”) odbędzie się na przyszłorocznym Berlinale.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=CjPqakpfbig

[za Playlist]

Dodaj komentarz