„Compliance” – zwiastun


Histora przedstawiona w „Compliance” – choć dość szokująca i nieprawdopodobna – wydarzyła się naprawdę. I nie, nie jest to bynajmniej kolejny chwyt marketingowy.

Sytuacja o której opowiada reżyser Craig Zobel, miała miejsce w ponad trzydziestu stanach Ameryki Północnej i łącznie zarejestrowano okołu siedemdziesęciu pojedyńczych przypadków. Tak zwany „Strip Search Prank Call Scam” polegał na tym, iż do restauracji lub małego sklepu dzwonił mężczyzna podający się za policyjnego detektywa, który następnie przekonywał kierownika aby dokonał osobistego przeszukania na jednej z pracownic (jak i innych, dziwnych czynności „w imieniu Policji”).

httpv://youtu.be/WdONydDX44I

Przedstawiona sytuacja kojarzy mi się ze śmiałymi (i kontrowersyjnymi) eksperymentami amerykańskich psychologów, które miały miejsce na przełomie lat 60-tych i 70-tych (jak choćby Eksperyment Milgrama, badający posłuszeństwo jednostki wobec „autorytetów”, lub też słynny ekperyment Philipa Zimbardo na uniwersytecie w Stanford, ilustrujący między innymi do czego prowadzą nadużycia władzy). I gdyby nie fakt, iż ta historia wydarzyła się naprawdę, to śmiało można by było uznać „Strip Search Prank Call Scam” za jeszcze jeden szokujący eksperyment psychologiczny.

Premiera amerykańska: 17 sierpnia 2012

[za FirstShowing]


Dodaj komentarz