Opium patronem medialnym cyklu Poza Gatunkiem – festiwal Transatlantyk 2012

Miło nam poinformować, że objęliśmy patronatem medialnym nowość na festiwalu Transatlantyk – cykl Poza Gatunkiem.

O festiwalu

W dniach 15-22 sierpnia 2012 r. na miłośników sztuki filmowej i muzyki już po raz drugi czekać będzie w Poznaniu światowe kino na najwyższym poziomie, pokazy, koncerty oraz spotkania z wybitnymi muzykami i filmowcami z Polski i zagranicy. A wszystko to podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK 2012. Ten stworzony przez Jana A.P. Kaczmarka festiwal rok temu przyciągnął do stolicy Wielkopolski ponad 36 tys. osób. Jedną z największych atrakcji poznańskiej imprezy będzie z pewnością premierowy pokaz zdobywcy tegorocznego Złotego Niedźwiedzia Berlinale – filmu braci Taviani „Cezar musi umrzeć”.

Nie mniej interesująco zapowiadają się cykle filmowe i przeglądy, jak chociażby tegoroczny „Alfred Hitchcock – narodziny mistrza”, podczas którego pokazane zostaną filmy z brytyjskiego okresu reżysera, w tym m.in. takie tytuły jak: „Szantaż”, „39 kroków”, „Tajny agent” czy „Człowiek, który wiedział za dużo”. W programie poznańskiej imprezy nie zabraknie także cykli, które w ubiegłym roku cieszyły się największą popularnością wśród publiczności: Transatlantyk Panorama, Nowe Kino Niemieckie oraz Nowe Kino Skandynawskie. Ważną pozycją będą również pokazy w ramach Transatlantyk Docs, Transatlantyk Eko oraz Transatlantyk Art, prezentujące przede wszystkim filmy dokumentalne szczególnie bliskie idei przyświecającej Festiwalowi.

Po raz kolejny Transatlantyk promowany jest rewelacyjnym plakatem autorstwa Tomasza Opasińskiego. Plakat ubiegłorocznego Festiwalu Transatlantyk zdobył srebrną nagrodę Film Festival Poster Awards 2011. Transatlantyk był jedynym polskim festiwalem filmowym zakwalifikowanym do konkursu.

Cykl Poza Gatunkiem

Na tegorocznej edycji festiwalu zadebiutuje nowy cykl, poświęcony szeroko rozumianemu kinu gatunkowemu:

W cyklu Poza gatunkiem będziemy skupiać się na filmach które przekraczają granice tradycyjnie rozumianego kina gatunkowego, eksperymentują z jego zasadami, wychodzą poza powtarzalne i sprawdzone formuły które dobrze znamy ze współczesnych ekranów. Każdego roku bliżej przyjrzymy się wybranemu aspektowi zjawiska gatunkowości w dzisiejszym kinie: konkretnemu gatunkowi, specyficznym gatunkowym bohaterom, charakterystycznym wątkom i tematom.

W swoim debiutanckim roku cykl jest poświęcony kinu sci-fi, które ostatnimi laty rozwija się szczególnie prężnie. Na antypodach głównego nurtu, w cieniu wysokobudżetowych produkcji pojawiają się filmy skromniejsze, ale nie mniej zjawiskowe. Umiejętnie operując gatunkowymi konwencjami, łącząc sprawność warsztatową z autorskim, indywidualnym podejściem.

Grzegorz Kurek

W ramach patronatu będziemy Was informować m.in. o repertuarze cyklu. A ten zapowiada się bardziej niż interesująco – możemy Was zapewnić, że takiego zestawu nie obejrzycie na żadnym innym polskim festiwalu! Więcej informacji już niebawem.

Strona oficjalna festiwalu Transatlantyk: www.transatlantyk.org

Strona w serwisie Facebook: www.facebook.com/Transatlantyk

 

Dodaj komentarz