As I Lay Dying – zwiastun

As-I-Lay-Dying-James-FrancoJames Franco coraz częściej staje za kamerą. Przedmiotem jego filmowych fascynacji stała się ostatnio twórczość Williama Faulknera, a przeniesienie tej wspaniałej literatury na ekran to nie lada wyzwanie.

Faulkner to nie tylko mistrz pióra, ale przede wszystkim autor, który w niezwykle skomplikowany sposób kreował świat wewnętrzny swoich bohaterów, posługując się często techniką strumienia świadomości. Jego powieści opowiadały o ludziach żyjących na południu USA na przełomie wieków. Bijące z nich naturalizm, bieda i znoje dnia codziennego stały się inspiracją dla wielu współczesnych pisarzy, między innymi dla Cormaca McCarthy („Droga”, „To nie jest kraj dla starych ludzi”).

Franco postanowił nakręcić adaptację jednej z największych powieści Faulknera „Kiedy umieram”. Powieść wydana w 1930 roku, składa się z prawie 60 rozdziałów, opowiadanych przez 15 bohaterów i napisana jest w całości za pomocą strumienia świadomości. Jest to historia rodziny Bundrenów, którzy wbrew okolicznościom i zdrowemu rozsądkowi postanawiają wyruszyć w ciężką podróż by pochować matkę zgodnie z jej życzeniem. W rolach głównych zobaczymy oczywiście samego Franko oraz Tim Blake’a Nelsona, Logana Marshalla-Greena oraz Danny’ego McBride.

Film miał premierę w maju na festiwalu w Cannes.

Co ciekawe nie jest to ani pierwsza ani ostatnia adaptacja literatury, którą szykuje dla widzów James Franco. W przygotowaniu jest ekranizacja kolejnej książki Faulknera „Wściekłość i wrzask”, która trafiła już raz na ekrany w roku 1959 oraz „Dziecię boże” na podstawie powieści wspomnianego przeze mnie Cormaca McCarthy.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=VO68Kd2yQsE

Dodaj komentarz