Osobliwość technologiczna tuż za rogiem!

singularity-2
Osobliwość technologiczna to fascynująca idea. Pojęcie to związane jest z futurologią i oznacza prognozowany punkt w przyszłości, w którym rozwój technologiczny przyspiesza poza naszą dzisiejszą wiedzę i zrozumienie. Z zagadnieniem tym wiążą się więc takie tematy jak sztuczna inteligencja, transhumanizm czy nieśmiertelność. Jednym z najsłynniejszych naukowców zajmujących się osobliwością technologiczną jest Ray Kurzweil. O jego teoriach powstał dokument „Transcendent Man”, a sam Kurzweil pracuje właśnie nad fabularyzowanym dokumentem „The Singularity is Near”.

Kurzweil przewiduje, że już za 30 lat człowiek połączy się z maszyną i powstanie byt doskonały oraz długowieczny, a nawet nieśmiertelny. Ba, naukowiec zamierza przywrócić do życia swego zmarłego ojca! Może i brzmi to jak szaleństwo, ale nie zapominajmy, że Kurzweil wielkim naukowcem jest, no i wiele jego wcześniejszych teorii już się sprawdziło. Poza tym, jak powiedział Arthur C. Clarke, każda dostatecznie zaawansowana technologia niczym nie różni się od magii.

W filmie „Transcendent Man” reżyser Barry Ptolemy przedstawia teorie Kurzweila oraz wypowiedzi naukowców i innych znanych osób (pojawiają się m.in. Stevie Wonder i William Schatner), a także jego przeciwników, co na pewno dodało całości nie tylko obiektywizmu, ale i pikanterii.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=ntY01qoIdus

Drugi film Kurzweil przygotowuje sam i nosi on taki sam tytuł jak słynna książka naukowca, czyli „The Singularity is Near” („singularity” to po ang. właśnie „osobliwość”). Będzie to fabularyzowany dokument łączący wypowiedzi naukowców i myślicieli z historią Ramony, sztucznego człowieka i alter ego Kurzweila, którą zaprezentował już w 2001 r. na konferencji TED (Technology, Entertainment, Design), co stało się zresztą inspiracją filmu „Simone” Andrew Niccola. Do „The Singularity is Near” na razie możemy zaprezentować jedynie plakaty. Premiera w czerwcu.

singularuty-1

singularity

Zapraszam do zerknięcia na oficjalną stronę filmu.

Dodaj komentarz