Zostań producentem science-fiction!

the-cosmonaut

Riot Cinema Collective to grupa stojąca za jedynym (pierwszym?) w swoim rodzaju projektem filmowym. Ich „The Cosmonaut” powstaje na licencji Creative Commons. Co więcej, każdy z nas, kupując jakiś gadżet (minimum za 2 Euro), może stać się producentem filmu, który opowiada o pierwszym rosyjskim kosmonaucie, uznanym za zaginionego podczas wyprawy na Księżyc. Po jakimś czasie na Ziemię zaczynają docierać wiadomości radiowe, w których twierdzi on, że udało mu się wrócić na naszą planetę, ale zastał ją kompletnie opuszczoną.
To nie wszystko. Okazuje się, że „The Cosmonaut” ma być filmem w stylu dzieł Andrieja Tarkowskiego i eksplorować nie tylko kosmos, ale i ludzką psychikę.

Październik 1975 r. Stan przygotowuje się, by zostać pierwszym rosyjskim kosmonautą, który stanie na powierzchni Księżyca. Andriej, jego przyjaciel z dzieciństwa, kieruje misją. Podczas ostatnich, stresujących dni przed odlotem, myśli Stana krążą wokół Julii, żony Andrieja. Ona też o nim myśli. W bolesnej ciszy byli ze sobą przez lata. Już dwa dni po starcie statek traci łączność z Ziemią. Przez następne sześć miesięcy Andriej szuka przyjaciela dzień i noc.
Bez powodzenia.
Pewnego dnia statek powraca na Ziemię. Na jego pokładzie nie ma śladu Kosmonauty.
Niepewność wzrasta, gdy rozpoczyna się seria radiowych transmisji.

Fundusze na film zbierane są na zasadzie crowdfundingu, który polega na tym, że każdy może współfinansować projekt, zazwyczaj oczywiście za pomocą internetu. Magazyn „Forbes” nazwał crowdfunding rewolucją, która może zmienić świat.
Na „The Cosmonaut” w najgorszym wypadku stracisz niewiele. Twój wkład będzie automatycznie zapłatą za jakiś gadżet, np. koszulkę, a już za 2 Euro możesz dostać pakiet powitalny, w skład którego wchodzą drobne upominki. Za każdy zakup dostaniesz też certyfikat, a Twoje nazwisko znajdzie się w napisach końcowych filmu. Za tysiaka masz udział w ewentualnych zyskach. Projekt wsparły już instytucje i osoby prywatne, w tym były dyrektor programów NASA w Hiszpanii i dwóch sowieckich ex-kosmonautów.
Premiera filmu ma się odbyć w internecie, za darmo i w HD.

„The Cosmonaut” to projekt, który powstaje na licencji Creative Commons i będzie można z nim zrobić za darmo wszystko, jeśli tylko poda się źródło. Co więcej, materiały mają być udostępniane już w trakcie tworzenia. Dozwolone będzie wszelkie manipulowanie i wykorzystanie każdego elementu filmu. Twórcy obiecują, że jeśli ktoś zrobi z tymi materiałami coś, co im się spodoba, np. stworzy alternatywną ścieżkę dźwiękową, zdjęcie albo będzie miał ciekawy pomysł, może to zostać uwzględnione w filmie.
Na oficjalnej stronie projektu znajdziecie mnóstwo informacji, a na stronie Riot Cinema Collective scenariusz.

Oto krótka instrukcja obsługi:

httpvh://www.youtube.com/watch?v=bldeX0iXPEA

[via twitchfilm.net]

Dodaj komentarz