Michael Jackson

michael_jackson_m

Król popu odszedł. Nie będę się rozpisywać o tym, co po sobie zostawił, bo wszyscy dobrze wiemy, że ten człowiek stał się legendą już dawno temu. Wpłynął nie tylko na świat muzyki, ale na popkulturę w ogóle. W tym pośrednio i bezpośrednio na kino.

Jeśli chodzi o sztuki wizualne, to oczywiście największe piętno odcisnął na sztuce robienia teledysków. Tak się składa, że najlepszym jego filmem, bo uważam, że ta produkcja zasługuje na takie miano, jest… wideo do „Thrillera”. By oddać hołd Michaelowi Jacksonowi, przypominam ten horrorowy teledysk oraz krótkometrażowy film science-fiction „Kapitan Eo”.

Poniżej pełna wersja „Thrillera” w reżyserii Johna Landisa. Przy okazji wspomnę, że i inni znani twórcy reżyserowali teledyski Króla. Np. „Who is it” to dzieło Davida Finchera, a za „Bad” odpowiadał Martin Scorsese. Bardzo też lubiłam oglądać „Liberian Girl”, gdzie pojawiło się mnóstwo gwiazd, m.in. Steven Spielberg, Rosanna Arquette, John Travolta czy Whoopi Goldberg.

Poniżej „Kapitan Eo” w dwóch częściach. Arcydzieło to to nie jest, ale warto zobaczyć, choćby jako ciekawostkę, bo przypominam, że reżyserem i współscenarzystą tego filmiku 3D był sam Francis Ford Coppola. George Lucas wymyślił historię i był producentem, autorem choreografii był uznany Jeffrey Hornaday, muzykę skomponował James Horner, a konsultantem wizualnym był Vittorio Storaro. Obok Jacksona w „Kapitanie Eo” zagrała Anjelica Huston.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=AstW05bDiQU

httpvh://www.youtube.com/watch?v=l2Zt-57Cg0U

eo poster

Dodaj komentarz