Radio Wolne Albemuth

Panie i Panowie, jedna z najważniejszych kinowych premier s-f tego roku.

„Radio Wolne Albemuth” (pierwotnie „Valisystem A”) Philip K. Dick napisał jako próbę podsumowania wizji, które miał w lutym i marcu 1974 roku, oraz notatek które od tego czasu prowadził (tzw. „Egzegezy”). Jednak wydawca po otrzymaniu maszynopisu zasugerował Dickowi kilka poprawek w powieści – co zaowocowało powstaniem zupełnie nowej książki – słynnego „Valisa”. „Valisystem A” trafił do szuflady i dopiero po śmierci pisarza został wydany pod tytułem „Radio Wolne Albemuth”. Co tak wyjątkowego jest w tej książce?

Będąc opowieścią fantastyczną, stanowi jednocześnie coś na kształt quasi-autobiografii pisarza. Sam autor występuje tu w dwóch osobach, będących projekcją dwóch alternatywnych linii czasowych: jako Philip Dick, pisarz opowiadań s-f, oraz jako Nicholas Brady, sprzedawca w sklepie z płytami i pracownik wytwórni muzycznej (Dick jako młodzieniec był pracownikiem takiego sklepu i miał szansę na pracę w wytwórni). Mamy też prezydenta Ferrisa F. Freemonta (alter-ego Richarda Nixona), który wprowadza na terenie USA totalitarny reżim i  motyw nadludzkiej, obcej inteligencji (Valis), która kontaktuje się z Nicholasem Bradym za pomocą fal radiowych…

Oto kilka fotosów z filmu:

Karkołomnego zadania reżyserii podjął się debiutant, John Alan Simon. W rolach głównych zobaczymy m.in.: Jonathana Scarfe (Nicholas), Shea Wnighama (Philip) oraz Alanis Morisette (Sylvia).

Data premiery nie została jeszcze dokładnie określona – wiadomo jednak, że będzie to jeszcze w tym roku.

Strona oficjalna: www.radiofreealbemuth.com

Wywiady z reżyserem, Johnem Alanem Simonem: dickien.fr & io9.

Dodaj komentarz