Steampunkopedia

Zapewne niektórzy z Was znają Retrostację – najlepszy w Polsce i unikalny w skali światowej projekt, prezentujący najnowsze dokonania w temacie steampunku (i gatunków pokrewnych). Częścią Retrostacji jest Steampunkopedia, jedno z najpełniejszych dotąd zrealizowanych kompediów wiedzy o steampunku, zawierające olbrzymią, doskonale uporządkowaną i opisaną chronologię gatunku. Właśnie pojawiło się pierwsze, zbiorcze wydanie Steampunkopedii.

Krzysztof Janicz, twórca serwisu Retrostacja, tak prezentuje swoje wydawnictwo:

Steampunkopedia była angielskojęzyczną sekcją Retrostacji, działającą z przerwami w latach 2006-2010. W jej skład wchodziły trzy sztandarowe projekty: Chronologia Steampunku & Dieselpunku (lista ok. 3000 wydanych tutułów, kompletowana od 2003 r.), Steampunkowe Linki (kolekcja ponad 1000 odnośników w 12 kategoriach, od 2005 r.), Steampunk TV (ponad 200 teledysków, trailerów i krótkich filmów) oraz galerie, informacje prasowe, wykresy, definicje itp.

W maju 2010 Steampunkopedia uległa zawieszeniu, a następnie likwidacji, gdyż dalsze śledzenie i katalogowanie całego spektrum gatunku, w którym co tydzień ukazuje się aż 10 nowych tytułów – w większości wtórnych i fanowskich – stało się niemożliwe, a wręcz bezcelowe.

Najważniejsze zasoby projektu (m.in. bibliografie i definicje) zebrane zostały w publikacji pt. „Steampunkopedia Analogue Collection: MMIII-MMX„. Ta 80-stronicowa broszura stanowi zamknięty, archiwalny zapis stanu wiedzy o steampunku, a zarazem kronikę jego ewolucji – od czasów zwariowanego igrania z historią (jeszcze pod nazwą Victorian Science Fiction), aż po obecne poszukiwania „punku w steampunku”.

Retrostacja

Encyklopedię pobrać możecie klikając na obrazek poniżej:

Dodaj komentarz