Rymy, bity i podróże w czasie

Beastie Boys i A Tribe Called Quest. Fanów hip-hopu do czytania dalej zachęcać już na pewno nie trzeba. Reszcie wyjaśniam, że właśnie powstały filmy o każdej z tych legendarnych grup. Zupełnie różne – pierwszy to krótkometrażowa komedia, swoisty sequel kultowego teledysku Beastie Boys „(You Gotta) Fight For Your Right (To Party)”. Drugi to rzetelny, dobrze przyjęty w Sundance dokument o ATCQ, grupie, której znaczenie w historii hip-hopu trudno przecenić.

Fight For Your Right – Revisited

Seth Rogen, Elijah Wood i Danny McBride jako Beastie Boys. A także John C. Reilly, Will Ferrell i Jack Black… również jako Beastie Boys. Na ekranie obok nich, między wieloma, wieloma innymi: Kirsten Dunst, Susan Sarandon, Stanley Tucci, Steve Buscemi, Chloe Sevigny oraz prawdziwi Beastie Boys, przekornie zresztą w roli policjantów. Krótkometrażówka opowiada o spotkaniu grupy z… nimi samymi, ale z przyszłości, a wyreżyserował ją i napisał sam Adam „MCA” Yauch. Film zostanie wydany 3 maja razem z najnowszym albumem chłopaków (dziś już 45-letnich! Czuję się bardzo stara…) zatytułowanym „Hot Sauce Committee Part 2„. Kanye Westowi opłacił się podobny ruch, mam nadzieję, że film Beastie Boys zrobi co najmniej taką samą furorę. Zwiastun zapowiada odjechaną zabawę w doborowym towarzystwie.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=rBa5qp9sUOY

Przypominam, że Will Ferrell i John C. Reilly nagrali już raz hip-hopowy kawałek pod szyldem Step Brothers, a w styczniu odgrażali się, że wydadzą całą płytę. Do współpracy zaprosili już podobno Mos Defa.

Czytelnikom urodzonym po roku 1990 przypominamy teledysk „(You Gotta) Fight For Your Right (To Party)” z 1986 r.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=eBShN8qT4lk

Beats, Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

Taki tytuł nosi film dokumentalny o A Tribe Called Quest, którego pomysłodawcą i reżyserem jest Michael Rapaport – aktor i komik, którego nazwiska możecie nie kojarzyć, ale twarz znacie na pewno. Rapaport nie zajmował się wcześniej reżyserią, ale okazuje się, że jest wielkim fanem hip-hopu i ta miłość sprawiła, że stanął po drugiej stronie kamery. Film miał premierę na festiwalu w Sundance, gdzie zebrał dobre i bardzo dobre recenzje, a chwalono go m.in. za wyzierającą z ekranu pasję twórców oraz za przystępność nie tylko dla miłośników gatunku. „Beats, Rhymes & Life” jeszcze przed premierą otoczyły pewne kontrowersje związane z podejściem producentów i dystrybutora, Sony Pictures Classics (skoro już o hip-hopie mowa, to kilka lat temu firma ta bardzo mnie zawiodła kompletnym brakiem promocji świetnego filmu „The Wackness”). Poniżej przedstawiamy prawie pięciominutowy zwiastun, który został jednak wycofany. Pojawia się w nim wcześniejsza wersja tytułu, a mianowicie „Beats, Rhymes & Fights”, bo podobno film pokazuje niepolukrowany obraz grupy i szczerze opowiada o niesnaskach między jej członkami. Oprócz ATCQ na ekranie wypowiadają się m.in. De La Soul (koncert na Warsaw Challenge 7 czerwca!), Common, Mos Def, Mary J. Blige czy Pharrell Williams.

Oficjalnie dostępny jest jedynie krótki klip z Q-Tipem w roli głównej. Fanom hip-hopu dużo bardziej polecam wywiad z reżyserem przeprowadzony w Sundance dla IonCinema. Sprawił, że już nie mogę się doczekać wydania „Beats, Rhymes & Life” na DVD.

Dodaj komentarz