„Black Mirror” – trzy oblicza przyszłości

Charlie Brooker to nie tylko znakomity komik, ale również spostrzegawczy obserwator i błyskotliwy komentator otaczającej nas rzeczywistości. Od czasu do czasu zdarza mu się również pisać scenariusze fabularne, choćby do seriali telewizyjnych.

Choć „Dead Set” jego autorstwa nie zachwycił mnie, to nie da się ukryć, że serial zebrał dobre opinie. Cieszy zatem fakt, że Charlie zaangażował się w kolejną produkcję. Tym razem jest to 3 częściowa mini seria science-fiction. Brooker napisał scenariusz dwóch 60-minutowych odcinków, za trzeci odpowiada zaś Jesse Armstrong („Peep Show”).

„Black Mirror” opisywane jest jako połączenie „Strefy Mroku” z satyrą socjologiczną. Nie dość, że to mariaż dość niespotykany, to dobrych seriali sci-fi (szczególnie takich z mini-fabułami) jest ostatnio jak na lekarstwo. „Masters of Science Fiction” okazało się wielkim rozczarowaniem, a na horyzoncie widać jedynie „Heavy Metal” i „Black Mirror” właśnie.

Poniżej streszczenie każdego z odcinków:

The National Anthem

Przerysowana wizja bliskiej przyszłości, w której największą siłą jest informacja. Wolna, rozprzestrzeniająca się szybko i groźna nawet dla ludzi bogatych i wysoko postawionych. Jedną z takich osób jest Premier Wielkiej Brytanii, który zmuszony zostaje do podjęcia trudnej decyzji…

15 Million Merits

Satyra zarówno na przemysł rozrywkowy jak i jego odbiorców, wiecznie rozproszonych i uzależnionych od kolejnych bodźców. Większa część populacji jest skazana na życie wypełnione ciężką pracą fizyczną. Jedyny sposób na ucieczkę z tego kieratu to udział w telewizyjnym programie „Hot Shot” i próba zaimponowania jego jury.

In Memoriam

„In Memoriam” opiera się na identycznym pomyśle, co mocno niedoceniona „Wersja Ostateczna”. Ludzie wyposażeni są we wszczepki, które rejestrują nieprzerwanie wszystko co dociera do ich uszu i oczu. Jak każda technologia, ma ona swoje zalety, ale i wady…

httpv://www.youtube.com/watch?v=d0TmXRrDpP8

Tło muzyczne zwiastuna to „The Rip” w wykonaniu Portishead.

Premiera: 4 grudnia 2011 na antenie Channel 4.

[za Tellygraph]

 

Dodaj komentarz