„West of Memphis” – Peter Jackson tym razem nie o hobbitach

Sprawa Trójki z Memphis  odbiła się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych w latach dziewiędziesiątych. Trzech nastolatków z Arkansas oskarżono o brutalne zabójstwo trójki małych chłopców. Proces był o tyle interesujący, iż wyroki skazujące opierały się głównie na poszlakach, wymuszonych zeznaniach, pomówieniach (tak zwani „eksperci” insynuowali satanizm i inne dziwne kulty) bez zaprezentowania jakiegokolwiek twardego dowodu.

Podobnie jak wielu artystów (podczas procesu próbowano wmówić, iż to między innymi muzyka metalowa popchnęła chłopców do zbrodnii), Peter Jackson od początku wierzył w niewinność oskarżonych, czego filmowym dowodem jest dokument „West of Memphis”, którego premiera odbędzie się na tegorocznym festiwalu w Sundance.

httpvh://youtu.be/vFSuAI1ao8A

Ja ze swojej strony gorąco zachęcam do zapoznania się z trylogią „Paradise Lost”. Ten trzy częściowy dokument  produkcji HBO (pierwsza część powstała w 1996 roku, a ostatnia zaledwie rok temu) niezwykle dogłębnie analizuje sprawę wspomnianej Trójki z Memphis.

httpvh://youtu.be/KXobZPf97FA

Dodaj komentarz