„Lawless” – prohibicja, przemytnicy i korupcja

Mam nadzieję, iż „Lawless” docenią nie tylko fani „Boardwalk Empire”. Powody są co najmniej trzy: reżyser, scenarzysta no i świetna obsada.

Co prawda bo obejrzeniu zwiastuna mam wrażenie, iż John Hillcoat nakręcił najbardziej komercyjny film w swojej dotychczasowej karierze, jednak mimo wszystko ufam, iż coś z jego ponurego stylu da się w tej produkcji odnaleźć. Historia oparta została na autentycznych wydarzeniach opisanych w powieści „The Wettest County in the World” i opowiada o braciach Bondurant handlujących bimbrem w czasach prohibicji. Za scenariusz odpowiada (podobnie jak w przypadku genialnej „Propozycji”) Nick Cave, który również i tym razem skomponował muzykę do filmu. Jakby tego było mało, to aktorsko również jest na co (lub raczej na kogo) liczyć. W trójkę braci przemytników wcielają się Tom Hardy, australijczyk Jason Clarke (znany choćby z ciekawej roli polskiego policjanta z serialu „Chicago Code”) i… Shia LaBeouf. Na szczęście ostatni wybór obsadowy rekompensują z nawiązką aktorzy drugoplanowi: Gary Oldman, Guy Pearce (sprawiający wrażenie, iż granie złoczyńcy to dla niego niezła frajda), Mia Wasikowska, Noah Taylor i bedąca ostatnio wszędzie Jessica Chastain.

httpv://youtu.be/csLbNO5cYSM

Biorąc pod uwagę fakt, iż film o mało by nie powstał (spore problemy finansowe sprawiły, iż przed rozpoczęciem zdjęć w 2010 roku , zdecydowano się zamknąć produkcję – dopiero odkupienie praw przez inne studio prawie rok później, uruchomiło ponownie prace nad obrazem) to miłe się rozczarować, iż  nareszcie doczeka się premiery właśnie w takiej autorsko-aktorskiej formie.

Premiera amerykańska: 31 sierpnia 2012

[za Total Film]

Dodaj komentarz