Destino

destino2

„Destino” to owoc współpracy dwóch ikon popkultury: Salvadora Dali i Walta Disneya. Film, który wyprzedziłby swoją epokę, gdyby tylko dostał na to szansę…

Historia tej wyjątkowej animacji zaczęła się ponad 60 lat temu. Salvador Dali wraz z pracującym dla Disneya Johnem Henchem, przez 8 miesięcy na przełomie 1945 i 1946 roku, opracowywali storyboard. Zwieńczeniem ich pracy była krótka, 18 sekundowa próbka animacji, która miała zachęcić studio do sfinansowania realizacji całego filmu. Trzeba przyznać, że był to wyjątkowo nieodpowiedni moment – Disney w trakcie II Wojny Światowej popadł w niemałe kłopoty finansowe (które udało się zażegnać dopiero powtórnym wypuszczeniem „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków” do kin). Projekt „Destino” odrzucono i trafił na ponad pół wieku do archiwów.

Dopiero w 1999 roku Roy Edward Disney (bratanek Walta) podczas realizacji „Fantazji 2000” trafił na storyboardy i postanowił zrealizować cały film zgodnie z pierwotnymi założeniami. Do pracy wyznaczono paryski oddział studia animacji (Disney Studios France). Film oparto głównie na tradycyjnej animacji z niewielkim dodatkiem CGI. Włączono do niego również pierwotnie zrealizowany, 18 sekundowy fragment (przedstawiający dwa kroczące ku sobie żółwie).

httpvh://www.youtube.com/watch?v=G3KeqJFsb4M

„Destino” stanowić miało część projektu „Fantazja 2006”, jednak po jego anulowaniu zdecydowano na dystrybucję tego filmu jako autonomicznego dzieła. Premiera odbyła się w 2003 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja). W tym samym roku „Destino” otrzymało nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany.

Dodaj komentarz