„Naznaczony” – szansa na zmianę?

naznaczony

Nieczęsto na łamach Opium piszemy o serialach. Szczególnie tych telewizyjnych, głównonurtowych. A tym bardziej polskich. Nie oszukujmy się – dotąd nie było o czym pisać. Jednak w trakcie przygotowania tekstu dla Motywu Drogi trafiłem na dość lakoniczną zapowiedź nowego serialu produkcji TVN, który określono mianem „nowatorskiego thrillera sensacyjnego z elementami fantastyki”. W zeszłą środę TVN wyemitował pilot „Naznaczonego”, a w sieci dostępny jest już drugi odcinek.

Czy szumne zapowiedzi nie okazały się przesadzone?

Tadeusz prowadzi niemal idealne życie. Ma piękną żonę, cudowną kochającą córeczkę, dobrą pracę, szacunek współpracowników i sympatię uczniów w szkole, gdzie jest matematykiem. Wydaje się pogodzony ze sobą i swoim losem, nie chcąc właściwie od życia więcej niż ma. Nie wie jednak, że los szykuje dla niego mroczne niespodzianki.

Jego życie zmienia się diametralnie w dniu, kiedy z rodziną wybiera się na wycieczkę statkiem na Bornholm. Nieznajomy wkracza w jego życie naznaczając go tajemniczym piętnem i  informując, że przyszedł czas zapłaty za grzechy…

naznaczony.org

httpvh://www.youtube.com/watch?v=gOL5vrNs_fQ

Przez sieć zdążyła się już przetoczyć lawina komentarzy i dyskusji na temat „Naznaczonego”. Jedni chwalą za dobry poziom produkcji, inni ganią za montażowe i scenariuszowe potknięcia oraz opatrzone gęby aktorów. Są też tacy, którzy doszukują się podobieństw z innymi produkcjami, jak chociażby Kominek, porównujący „Naznaczonego” do „Przepowiedni”. Problem w tym, że wcześniej z tego schematu czerpała chociażby „Zapowiedź„. Sama zaś „Przepowiednia” to taki filmowy odpowiednik chloroformu – wystarczy kilka sekund i człowiek nie dośc, że zasypia, to potem może się już nie obudzić. Z „Naznaczonym” jest dużo lepiej, choćby i schemat był zbliżony.

Z punktu widzenia miłośnika fantastyki powiedzieć mogę jedno: cieszę się, że taka produkcja powstała. Dobrze, że poza seriami dla dzieci i „Wiedźminem” pojawił się kolejny serial korzystający z potencjału gatunku. I trzymam kciuki za jego sukces, zdając sobie jednocześnie sprawę z wad. Być może otworzy to drogę dla kolejnych produkcji fantastycznych. Pamiętajmy: nie od razu Rzym zbudowano.

Polecam seans dwóch pierwszych odcinków, jestem ciekaw Waszych opinii.

Emisja na antenie TVN:

  • środa, 21:30
  • sobota, 00:05

Serial oglądać można także na stronie oficjalnej: naznaczony.plejada.pl

Serwis fanowski: www.naznaczony.org

Dodaj komentarz