Stanisław Lem ponownie na ekranach?

Wiadomość dobra: doczekamy się kolejnej ekranizacji prozy Stanisława Lema! Wiadomość interesująca: film powstanie w Polsce. Wiadomość nie do końca napawająca optymizmem: na stołku reżyserskim obsadzono faceta odpowiedzialnego za jeden z największych koszmarów w historii kinematografii…

Na odbywającym się właśnie w Krakowie festiwalu Off Plus Camera ogłoszono zamiar zekranizowania „Pamiętnika znalezionego w wannie” Stanisława Lema. Na stołku reżyserskim zasiąść ma Roger Christian, znany z pracy w charakterze scenografa na planie „Gwiezdnych Wojen” i „Obcego”, autor kilku obrazów („The Dollar Bottom”, „Nostradamus”) w tym też… „Bitwy o Ziemię”. Tak, tej „Bitwy o Ziemię”.

Co sam Christian ma do powiedzenia o swoim nowym projekcie?

Stanisław Lem, wasz narodowy bohater i ojciec intelektualnego science fiction, jest jednym z moich ulubionych pisarzy, a tylko jedna z jego powieści została zekranizowana. Zawsze lubiłem „Pamiętnik znaleziony w wannie” i pomyślałem, że zrobimy film na podstawie Lema, tyle że z dzisiejszej perspektywy. (…) Jest niewielu mistrzowskich pisarzy, którzy potrafią przewidzieć, jak będzie wyglądał współczesny świat. Lem oczywiście pisał „Pamiętnik…” w czasach, kiedy (z powodu cenzury, red.) nie mógł napisać tego, czego chciał, więc umieścił akcję w Ameryce.

tvn24

Początek zdjęć, realizowanych w Wieliczce, zaplanowany został na początek 2012 roku, a premierę zapowiedziano na 2013 lub 2014 rok. Obsada filmu będzie składać się głównie z anglojęzycznych aktorów, tak aby ułatwić promocję i dystrybucję filmu poza granicami Polski. Wstępna wielkość budżetu to ok. 12 mln zł.

[za tvn24]

Dodaj komentarz