Wasp

Gdyby nie „Wasp”, być może nigdy nie dowiedzielibyśmy się jak utalentowaną reżyserką jest Andrea Arnold.

„Wasp” to krótka opowieść o młodej matce czworga, która ponad wszystko chce od życia czegoś więcej niż tylko to, co jej oferuje – biedę i uwiązanie jakie wiąże się z opieką nad dziećmi. Dlatego nie licząc się z małą gromadką umawia się na randkę ze swoim byłym chłopakiem…

Jest to film idealnie wpisujący się w brytyjską tradycję kina społecznego realizmu i jest niejako wstępem do późniejszej fabuły – „Fish Tank”, w którym Arnold kontynuuje nie tylko tematykę społeczną (ze szczególnym uwzględnieniem roli matki), ale również formalnie wykorzystuje tę samą stylistykę wizualną.  Również tak samo jak w „Fish Tank”, mimo przedstawienia bardzo mocnego tematu, autorka nie staje po żadnej ze stron. Jej film jest raczej stwierdzeniem pewnych faktów aniżeli ich dogłębną analizą.

„Wasp” zdobył Oscara w 2005 roku, nagrody w Sundance i Toronto oraz na naszym rodzimym festiwalu w Krakowie. W roli głównej wystąpiła Natalie Press (znana ze wspaniałej roli w „Lecie miłości” Pawła Pawlikowskiego) oraz Danny Dyer („Human Traffic”).

Dodaj komentarz