Hikikomori

hikikomori

Choć na Opium prezentujemy wam głównie pozycje z szeroko rozumianego nurtu fantastyki, to zdarza się nam też odbić w innych kierunkach. Na przykład w stronę kina socjologicznego.

'Hikikomori’ to film brytyjskiego animatora, Jonathana Harrisa. Choć powstał jako część pracy dyplomowej, to nie przeszkodziło mu w zdobyciu kilku nagród (m.in. dla Najlepszej Animacji na Bacup Film Festival w 2008 roku). Autor wybrał dość nietypowy (choć niestety coraz bardziej aktualny) temat:

Hikikomori (jap. ひきこもり lub 引き篭り; w wolnym tłumaczeniu: oddzielenie się, istota odosobniona) – choroba cywilizacyjna o podłożu psychiczno-emocjonalnym, rodzaj depresji, syndrom skrajnego wycofania społecznego, który obecny jest w życiu milionów młodych Japończyków.

Dotychczas stwierdzono jej występowanie w Japonii i Korei Południowej. Zapada na nią głównie młodzież płci męskiej (ok. 7 chłopców na 3 dziewczyny). Przejawia się ona odizolowaniem od społeczeństwa na kilka lat. Osoby dotknięte tą dolegliwością zamykają się najczęściej w domu, unikając bezpośrednich spotkań z ludźmi.

Wikipedia

httpvh://www.youtube.com/watch?v=50Y7R5zP0wc

Oficjalna strona autora: www.youpoorthing.com

Dodaj komentarz