„Pamiętam. Katyń 1940” – Platige Image i L.U.C. ponownie o historii


Nieco ponad tydzień temu wspominaliśmy o nowej inicjatywie Platige Image, dotyczącej obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Dziś pojawił się zwiastun promujący to nietuzinkowe widowisko.

Podobnie jak w przypadku „39/89  – Zrozumieć Polskę” za aranżację muzyczną odpowiadać będzie Łukasz Rostowski (znany jako L.U.C.) za animację zaś ekipa PI, pod przewodnictwem Michała Dziekana. Reżyserem spektaklu będzie Konrad Smuga, który również wraz z L.U.C. i Marcinem Kobyleckim napisał scenariusz. Całość powstała na zamówienie Narodowego Centrum Kultury.

Zadanie, jakie postawili przed sobą twórcy „Pamiętam. Katyń 1940” to przekazanie pewnych uniwersalnych wartości, które są ważne dla wszystkich Polaków, bowiem tylko pamięć i wolność kolejnych pokoleń nadaje sens męczeństwu zamordowanej inteligencji.

Widowisko łączyć ma w sobie nowoczesne melodie i rytmy z wydobytymi z archiwów autentycznymi fragmentami nagrań z tamtych czasów. Podobnie, jak w zeszłorocznym głośnym projekcie „39/89 – Zrozumieć Polskę”, L.U.C. oddaje głos postaciom z historii, zaś muzyka buduje niezwykły klimat potęgujący przekaz. Przygotowywana właśnie animacja także odwołuje się do historycznych archiwów m.in. wykorzystując zdjęcia pomordowanych oraz fragmenty pisanych w obozach listów.

community.platigeimage.com

httpvh://www.youtube.com/watch?v=WYHIbiu4EDg

Przedstawienie odbędzie się Teatrze Wielkim w Warszawie, 13 kwietnia 2010. Planowane są także powtórki: w Katowicach, Łodzi i Warszawie.

Transmisję widowiska zaplanowała Telewizja Polska.

To nie pierwszy taki projekt Platige Image. W 2008 roku Tomek Bagiński stworzył wizualizację do „Siedmiu Bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego:

httpvh://www.youtube.com/watch?v=E1oWAtpGjtk

[via PlatigeImageCommunity, ŻycieWarszawy]


Dodaj komentarz