Stairs

Zawsze jestem pełen podziwu dla animatorów-solistów. Jednoosobowych armii. Ludzi, którzy w zaciszu własnych domów, w pojedynkę tworzą kompletne, pełnowymiarowe filmy. A jeśli na dodatek takowy krótki metraż udaje się ubrać w dobrą, zachęcającą do przemyśleń, fabułę – tym lepiej.

W odróżnieniu od większości filmów, które prezentujemy Wam na łamach Opium, „Stairs” nie jest opowieścią fantastyczną. To do bólu przyziemna, prosta historia i jednocześnie celny, choć gorzki w swoim wyrazie, komentarz do zastanej rzeczywistości. Chciałbym, żeby choć część szumnych, drogich kampanii społecznych była tak  efektywna…

Poniżej kilka słów od autora filmu, Mateusza Staniszewa:

Witam. Nazywam się Mateusz Staniszew, lat 27.
Grafiką komputerową zacząłem się interesować już w dzieciństwie. Od około 17 roku życia zacząłem robić pierwsze dłuższe animacje na podstawie własnych pomysłów. Od tego czasu średnio co 2-3 lata, udaje mi się zrobić coś nowego. Tym samym staram się aby kolejna 'produkcja’ była lepsza i bardziej zaawansowana od poprzedniej. Swoją 'filmografię’ przedstawiłbym w ten sposób:

Wszystko to wykonywałem jako własne projekty w wolnym czasie.
Obecnie na co dzień pracuję w jednej z naszych stacji telewizyjnych.

Jeśli chodzi o film „Stairs”, to jakieś 6 lat temu przygotowałem grafikę, na której był przedstawiony starszy pan na wózku, stojący przed schodami urzędu. Potem pomyślałem, że mógłbym zrobić o tym filmik. Zacząłem nad nim pracować, jednak okazało się, że brak mi jeszcze wystarczających umiejętności, a komputer na którym pracowałem, renderował bardzo wolno skomplikowaną scenę. Więc odłożyłem ten projekt. Wróciłem do niego w lutym 2009 r., mając dużo więcej umiejętności.
Również komputery i oprogramowanie znacznie się rozwinęły. Film udało mi się skończyć we wrześniu 2010 r. Tak jak w przypadku innych projektów, pracowałem w wolnym czasie, tworząc od podstaw modele i tekstury, by potem przejść do procesów animacji, renderingu i kompozycji. Następnie za pomocą internetu znalazłem Patryka Scelinę, który podjął się kompozycji muzyki i udźwiękowienia. Obecnie jestem na etapie rozsyłania filmu na festiwale w kraju i za granicą.

Jeśli chodzi o moje przyszłe plany, to pewnie za jakiś czas znów coś mi wpadnie do głowy.

Pozdrawiam czytelników Opium.org.pl.

Stairs

Starszy mężczyzna otrzymuje pilne wezwanie do urzędu. Za wszelką cenę musi się tam stawić do 14:00…

Materiał o realizacji filmu

Strona oficjalna autora: www.mateuszstaniszew.pl

Dodaj komentarz