Frankenweenie

Latająca Maszyna„, „Pirates!„, „ParaNorman„, a teraz na dokładkę pełnometrażowa wersja burtonowskiego klasyka – „Frankenweenie”. Fanów animacji poklatkowej czeka naprawdę syty rok!

„Frankenweenie” to jeden z pierwszych filmów Tima Burtona, stanowiący (jak łatwo domyśleć się po tytule) wariację nt historii Frankensteina. Z tym, że szalonego naukowca zastąpił młody chłopiec, a monstrum pozszywane ze zwłok ustąpiło miejsca ukochanemu psiakowi głównego bohatera.

Frankenweenie

Burton po realizacji tego filmu stracił pracę w studiu Disneya. Decydenci doszli do wniosku, że historia jest zbyt mroczna dla dzieci i premierę odwołano. „Frankenweenie” był co prawda grany w brytyjskich kinach przed „Baby: Secret of the Lost Legend” ale właściwej premiery doczekał się dopiero w 1994 roku, wydany na video. Ironią jest fakt, że to właśnie studio Disneya produkuje pełnometrażową, animowaną wersję filmu, który kiedyś odrzuciło…

Za lalki użyte w filmie odpowiadają brytyjscy mistrzowie z Mackinnon and Saunders, którzy współpracowali z Burtonem przy „Gnijącej pannie młodej”. Mając w pamięci wizualną perfekcję tego filmu, jestem spokojny o efekt ich pracy – już na zamieszczonych poniżej fotosach widać kunszt twórców.

Autorem scenariusza jest John August (odpowiedzialny za skrypt do „Big Fish”), a głosów użyczą m.in. Winona Ryder, Martin Short, Martin Landau oraz Catherine O’Hara.

Brak Johnny’ego i Heleny w obsadzie? To nie do pomyślenia…

Premiera: 5 października 2012.

Dodaj komentarz