„Tam i z powrotem” – pierwsza ekranizacja prozy Janusza A. Zajdla!

tam_i_z_powrotem

Coś się zaczyna ruszać w naszym zapyziałym filmowym światku. Przed wami zapowiedź kolejnego polskiego filmu science-fiction.

„Tam i z powrotem” to krótkometrażowa, niezależna produkcja Michała Baczunia oraz Jacka Drofiaka. Scenariusz filmu oparto na motywach opowiadania Janusza A. Zajdla (opublikowanego po raz pierwszy w zbiorze „Kroki w nieznane 3” w 1972 roku). Jak podkreślają twórcy, jest to pierwsza ekranizacja twórczości tego pisarza.

Herbert Laut jest śmiertelnie chory. Jedyną szansą, jaką oferować mu może medycyna, jest zawieszenie funkcji życiowych i oczekiwanie w stanie kriostazy na lek. Po pewnym czasie Laut zostaje wybudzony, ale rzeczywistość jaką zastaje jest dla niego nie do zniesienia. Ziemia jest przeludniona, tempo życia absurdalne i nie do zaakceptowania. Jednak i na taką niedogodność jest pewien sposób…

„Tam i z powrotem” Zajdla to znakomity materiał na krótki metraż. Autor nie bawił się w żmudne kreślenie świata przyszłości, jego obraz poznajemy tylko z rozmów między bohaterami. Ważniejsze są natomiast opisywane idee i zabawa szablonami. Same pomysły zawarte w tej historii są wystarczającym powodem by obejrzeć jej ekranizację.

tamizpowrotem01 tamizpowrotem02 tamizpowrotem03 tamizpowrotem04 tamizpowrotem05 tamizpowrotem06

„Tam i z powrotem” będzie miało swój przedpremierowy pokaz 30 sierpnia 2009 , przed wręczeniem nagrody Janusza A. Zajdla na konwencie Polcon w Łodzi.
Podziękowania dla Konrada z Motywu Drogi za podesłanie info!

Dodaj komentarz