Przekładaniec

W oczekiwaniu na „Kongres” Ariego Folmana (a czekać nam przyjdzie jeszcze jakiś czas) polecam Waszej uwadze inną ekranizację lemowej prozy. „Przekładaniec” to krótkometrażowa produkcja z 1968 roku, wyreżyserowana przez samego Andrzeja Wajdę.

Historia powstania tego filmu jest o tyle interesująca, że sam Lem jest autorem scenariusza. „Przekładaniec” bazuje na jego opowiadaniu „Czy pan istnieje, Mr Jones?”, z tym, że autor dokonał w historii kilku zmian. Cybernetyczne zamienniki ludzkich organów ustąpiły miejsca (wtedy dopiero raczkującej) transplantologii. Nieco inny jest też wydźwięk zakończenia, jednak problematyka pozostała ta sama.

Wajda realizował „Przekładańca” w trakcie zdjęć do „Wszystko na sprzedaż” – zobowiązała go do tego umowa z TVP. I trzeba przyznać, że mimo ograniczeń czasowych i budżetowych, film wyszedł nadzwyczaj zgrabnie. Powiem więcej: ascetyczna forma wręcz mu służy, stawiając przed nami na pierwszym planie historię, nie rekwizyty. A po dodaniu do tego świetnej gry aktorskiej (Kobiela, Filipski, Zelnik) otrzymujemy jeden z najciekawszych polskich filmów s-f. Nic dziwnego, że zaowocowało to pochwałą od samego Lema (co było rzadkością).

Bohaterem filmu jest kierowca rajdowy, Richard Fox (znakomita rola Bogumiła Kobieli). Wielokrotny medalista, zdobywca wielu nagród odnosi sukcesy wraz ze swym bratem, Thomasem, który świetnie się sprawdza w roli pilota. Udział w kolejnym ważnym rajdzie samochodowym kończy sie tragicznie. Bracia ulegają groźnemu wypadkowi i z poważnymi obrażeniami trafiają do kliniki prowadzonej przez genialnego doktora (Jerzy Zelnik), specjalizującego się w przeszczepach ludzkich organów. Ofiary tragicznej katastrofy zostają poddani skomplikowanym operacjom. Niestety, obydwu mężczyzn nie udaje się ocalić…

filmpolski.pl

httpvh://www.youtube.com/watch?v=j5mVRjEQae0

httpvh://www.youtube.com/watch?v=CIrSH68kg2Y

httpvh://www.youtube.com/watch?v=kBabLIMchTs

httpvh://www.youtube.com/watch?v=fBRLJTP5l18

Dodaj komentarz