All Secrets

Nie będę ukrywał, że Jacek Dukaj to jeden z moich ulubionych autorów (nie tylko 's-f’, nie tylko 'polskich’). Znakomita większość jego opowiadań i powieści to gotowy materiał na naprawdę dobre kino – jednak jak dotąd brakowało filmowych podejść do jego prozy. Poza „Katedrą” Bagińskiego jedynym wyjątkiem od tej smutnej reguły jest „All Secrets”, pełnometrażowy dramat oparty na wątkach z „Czarnych Oceanów”.

Tomasz Suski to operator mieszkający aktualnie w Edynburgu. Własnymi środkami sfinansował całość prac nad filmem, zatrudnił lokalnych aktorów, sam też zajął się reżyserią i napisał scenariusz. Muzykę napisał Ralph Zurmühle, szwajcarski muzyk zamieszkały obecnie w Hiszpanii.

Historia „All Secrets” to adaptacja jedynie krótkiego fragmentu „Czarnych Oceanów”, pod wieloma względami zmodyfikowana w stosunku do oryginału. Jednak rdzeń fabularny tego epizodu został niezmieniony, toteż nawet w tak 'przyziemnym’ podejściu jak zaprezentowane, nie zabrakło elementów fantastycznych.

Film wyróżniają przede wszystkim piękne zdjęcia i melancholijny klimat – trzeba przyznać, że autorowi udało się przedstawić esencję dramatu, jaki rozegrał się między dwójką głównych bohaterów.

Maria opiekuje się swoją śmiertelnie chorą matka. Pewnego dnia postanawia zadzwonić na infolinię dla ludzi w podobnej sytuacji, jednak po drugiej stronie słuchawkę podnosi Black – ekscentryczny artysta żyjący samotnie nad morzem. Przypadkowa rozmowa rozpoczyna długi związek przez telefon…

Jeśli jesteście ciekawi literackiego źródła, to zapraszam do przeczytania krótkiego fragmentu „Czarnych Oceanów” Jacka Dukaja.

Strona oficjalna filmu: allsecrets.co.uk
Blog Tomasza Suskiego: well-known-artist.com oraz wywiad.

Dodaj komentarz