Animowane noir

noir_m

Kino noir jest nieśmiertelne. Czy to w wydaniu klasycznym, czy nowoczesnym, ale ciągle inspiruje filmowców. Zarówno twórców filmów aktorskich, jak i animatorów. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma animacjami, które czerpią z ducha tego, czarnego jak smoła, kryminału.

Film Noir (krótki metraż, 2005)

Osbert Parker to brytyjski animator pracujący dla studia Curious Pictures. W swojej pracy wykorzystuje metodę animacji poklatkowej, ale nie jest to jedynie zwykła, tradycyjna manipulacja lalkami. Parker ma wręcz instynktowną umiejętność wykorzystywania właściwości materiałów z których tworzy postaci i ich otoczenie. Jednocześnie prowadzi z widzem swoistą grę skojarzeń, podsuwając półobrazy które należy uzupełnić własną wyobraźnią. Taki talent nie mógł przejść nie zauważony. “Film Noir” było nominowane w 2006 roku przez  BAFTA (British Academy of Film and Television Arts) w kategorii Najlepszy Film Animowany, oraz do Palm d’Or na Festiwalu Filmowym w Cannes.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=5I5A13toL_0

Yours Truly (krótki metraż, 2006)

To druga animacja Parkera, wykonana w identycznej technice. Również nominowana do BAFTA, oraz do British Animation Awards. W tym drugim przypadku nie skończyło się na nominacji – film zgarnął główną nagrodę.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=5HRGfEDM5io

„Yours Truly” to druga część planowanej trylogii, której ostatni odcinek ma powstać już niedługo. Ale Osbert Parker nie jest jedynym, który wpadł na pomysł połączenia animacji z klimatem noir.

Film Noir (2007)

Dwa lata temu Serbowie (w koprodukcji z Amerykanami) nakręcili pełnometrażową animację. Opis fabuły jest krótki, ale razem ze zwiastunem zapowiada się dość interesująco

Prywatny detektyw Sam Ruben doznaje amnezji. Na dodatek wszyscy chcą go zabić, ale nie wiadomo dlaczego.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=69KAGS7wg8Q

Jak widać, tutaj mamy dla odmiany komputerową animację 3d z modnym ostatnio cell-shadingiem. Całość wygląda w miarę poprawnie, ale tego typu technika nie służy postaciom – wyglądają bardziej jak dmuchane lalki niż ludzie.

Strona oficjalna: www.filmnoirthemovie.com

Film Noir (krótki metraż, 2007)

W tym samym roku niejaki Hamaffleck (Lee Hamilton) zaprezentował na swoim kanale YouTube króciutki filmik. Co prawda trwa nieco ponad minutę, ale jego produkcja zajęła około 15 tygodni. Dlaczego? Ponieważ autor posłużył się w tym wypadku czasochłonną animacją rotoskopową.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=9cqmR4UCdS0

Dodaj komentarz